Natryski ratunkowe wymagania
Norma PN-EN 15154-5 klasyfikuje natryski bezpieczeństwa na klasy ze względu na ilość wody wypływającą z czaszy prysznica. Wszystkie natryski bezpieczeństwa produkowane przez Carlos Arboles SA są sklasyfikowane w III, najwyższej klasie i mają wydajność powyżej 100 litrów na minutę.
Jak prysznice bezpieczeństwa Elipsa-Lab wypadają na tle konkurentów
Wszystkie natryski bezpieczeństwa mają podobną budowę oraz działają w podobny sposób. Prysznice Carlos Arboles SA wyróżniają się chemoodporną powłoką antykorozyjną w kolorze jaskrawo żółtym. Intensywna barwa kontrastująca z tłem otoczenia przyciąga uwagę poszkodowanego dzięki czemu łatwo i szybko odnajdzie urządzenie ratunkowe. Dlatego że natryski bezpieczeństwa Elipsa-Lab są doskonale widoczne nawet dla osoby która ma ograniczone widzenie po wypadku z chemikaliami – polecane są przez specjalistów BHP.
Rodzaje natrysków bezpieczeństwa
Ze względu na sposób i miejsce montażu prysznice można podzielić na kilka rodzajów.
Prysznice bezpieczeństwa montowane na ścianie
Jest to najczęściej kupowany rodzaj prysznica ratunkowego. Montowany jest do rury poziomej wychodzącej ze ściany lub rury prowadzonej po jej powierzchni. Odmianą tych urządzeń są prysznice montowane nad drzwiami.
Natrysk bezpieczeństwa montowany do sufitu
Ten rodzaj pryszniców montowany jest do rury pionowej wychodzącej z sufitu. Takie prysznice ratunkowe najczęściej mają zastosowanie w laboratoriach. Instalacja doprowadzająca wodę schowana jest pod sufitem podwieszonym.
Prysznic ratunkowy montowany do podłogi
Przy stanowiskach pracy oddalonych od ściany, na przykład na środku hali fabrycznej, stosowane są prysznice bezpieczeństwa wolnostojące. Dzięki temu że prysznice wolnostojące Elipsa-Lab wykonane zostały z rur o średnicy 1 ¼ ” mają odpowiednią sztywność i są stabilne.
Instrukcje dotyczące instalacji pryszniców bhp
Lokalizacja
- wewnątrz obszaru narażonego na niebezpieczeństwo, z dala od źródeł energii elektrycznej
- umieszczać w dobrze widocznym i łatwo rozpoznawalnym miejscu, w miarę możliwości przy uczęszczanych ciągach komunikacyjnych
- trasa dotarcia do prysznica bez przeszkód jak: ścianki działowe, drzwi, stopnie, pochylnie itp.
Odległość
- odległość od miejsca zagrożenia do prysznica mniejsza niż 20 m
- czas dotarcia krótszy niż 10 sekund